VODÁCKÝ TÁBOR – POLSKO

Polsko, řeky Bobr,Pilica
termín: 14. – sobota  25.7.2020
kategorie: WW  I.+


Za léta co pořádáme vodácké tábory jsme vystřídali pěknou řádku řek. Poslední roky bodoval, dá se říct že už tradičně, slovenský Hron. Bylo tam skvěle, ale davy, především českých, vodáků zaplavily i slovenské řeky a někdy bylo obtížné sladit náš noční klid s jejich představou o průběhu noci při  posezení u ohně s kytarou, pěknou děvou či lahvinkou. Proto jsme dali na radu našich kolegů a na příští rok máme v plánu jet na řeky do Polska. Výše vyjmenované řeky mají stejnou nebo nižší obtížnost než Hron, ale je tam výhoda malého výskytu vodáků. Už se těšíme, bude to jako za našeho mládí, v noci ze stanu uslyšíme maximálně jen šplouchání vody o břeh a houkání sovy. Nebudeme se na tábořištích mačkat, bude prostor udělat tábor plný her, koupání a vodáckých zážitků.

Na které řece začneme, závisí podle aktuálního stavu vody. V plánu je start na Bóbru. Dáváme vždy jeden den plavby a den nebo dva dny odpočinku. Jak to vyjde. Ti kdo jedou vodu poprvé, nebo mladší děti, plují v lodi pro 6 osob v doprovodu instruktora vodáckého výcviku. Ti zkušenější si to již „dávají na dablech“. Samozřejmě že mezi nimi proplouvají na lodích dospělí, kteří dávají pozor na jejich počínání. Všichni účastníci musí mít v lodi záchranou vestu a přílbu. Bez této výbavy nesmí do lodi. Vedoucí navíc mají záchranná házecí lana a lékárničku.
Spíme ve stanech pro 2 – 4 os. Jídlo vaříme v naší polní kuchyni a jíme, jak se sluší a patří (3 – 4 x denně). Děti se v kuchyni střídají ve službě a podle svých možností pomáhají s přípravou jídla (škrabání brambor atd.) a mytím nádobí. Také drží noční hlídky. Je to příprava na konec tábora, kdy projdou stezkou odvahy. Poslední den tábora je věnovaný táborové olympiádě a jako vrchol je setkání s pánem všech vod, bohem Neptunem. Ten, zelenovlasý, s rybou napíchnutou na trojzubci, po pás zanořený ve vodách řeky, křtí vodou z řeky účastníky tábora podle zásluh do lodních funkcí.
A tak se vám ratolesti vrátí domů jako plavčíci, háčci, kormidelníci, a ti nejlepší jako kapitáni. Na tu poslední šarži se většinou dost dlouho čeká. Prostě z nich budou zkušení vodáci ošlehaní říčními větry a do bronzova opálení sluncem. Už žádní zelenáči a bábovky.

Putovní tábor zvláště vodácký, je sice fyzicky náročnější, ale o to více utuží kamarádské vztahy mezi účastníky. Všichni záhy pochopí, že se zde spoléháme jeden na druhého a nikdo nesmí zklamat. Že pomoc druhým, zvláště těm mladším není nudná a nemilá povinnost, ale dobrá investice do pohody příštích dnů, že uznání a úcta ostatních zahřeje a potěší.

Věk účastníků: 9 – 16 let +

Vybavení účastníků: pas, cca 100.-Zlotých na útratu, kartu pojištěnce + pojištění na cestu a pobyt + pojištění zodpovědnosti za škody způsobené třetí osobě, karimatku, spacák, polštářek, vhodné sportovní oblečení a obutí, obuv do vody(je nutné dát dětem starší šněrovací kotníkové boty/tenisky aby při plavbě nebo koupání mohly vstoupit do řeky bez rizika pořezání nohy o ostrý kámen nebo jiný předmět, nedávejte plážovky nebo nazouváky, musí mít pevnou podrážku) pláštěnku, plavky, sluneční brýle, krém na opalování, repelent, toaletní papír, hygienické potřeby, baterku + náhradní náplň, zavírací nůž, jídelní misku, hrnek, lžíci, malý batůžek na výlety, vybavení zabalte do batohu nebo cestovní tašky – nedávat kufr, náplast, propisku, jsou vítány hudební nástroje.

Pokud děti berou léky, upozorněte při odjezdu zdravotníka. Zákonný zástupce podepíše před odjezdem prohlášení o bezinfekčnosti (čestné prohlášení rodiče že dítě tři dny před odjezdem neprodělalo infekční chorobu, ke stažení zde, a potvrzení lékaře zde), předá průkazku zdravotní pojišťovny a potvrzení o pojištění dítěte na cestu a pobyt.

Každý účastník musí být plavec! Děti jsou sice na vodě pod neustálým dohledem instruktorů vodáckého výcviku a do lodi nesmí bez záchranné vesty, přesto je nutné, aby se ve vestě dokázali zorientovat a doplavat ke břehu.
Mobil: Prosíme nedávejte dětem mobilní telefony. Pobyt v přírodě se pak často podobá diskotéce. Pokud budete chtít s dětmi mluvit, volejte mezi 19 – 20 hod.na čísla +420 777 709 500, +420 608 741 124. V tuto dobu budou tato čísla aktivní a my vám volané předáme k telefonu. Děkujeme za pochopení.

Cena : 4 500.-Kč

V ceně:

  • Doprava autobusem po celou dobu tábora
  • Strava – plná penze , první den začínáme až večeří,dejte proto dětem něco malého na oběd.
  • Lodě,pádla,vesty,přílby + technické zázemí, ostatní sport.vybavení
  • Instruktoři vodáckého výcviku
  • Kempovné, ubytování ve stanech

Odjezd: úterý 14.7.2019 z nového autobusového nádraží Frýdek v 8 hod

Návrat: sobota 25.7.2019 tamtéž mezi 16 – 17 hod